• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2019 - Custom text here

Yeni yerli dağıtımımız pisi linux için hazırlanmış kurulum rehberi.

TÜBİTAK ile isim konusunda yaşanan anlaşmazlıklardan sonra "Pisi Linux" ismini alan Pardus 2011.2 çatalı yerli linux dağıtımımızın 1.1 sürümü duyuruldu. Günlük kullanıma uygun 1.1 kalıp sadece 64 bit bilgisayarlar için çıktı. İndirmek isterseniz 1.1 kalıbının adresi:

Pisi-Linux-1.1-KDE-x86_64.iso : http://goo.gl/HCAQDO

şeklinde.

Sistem gereksinimleri konusunda benim kendi görüşüm, 1 GB RAM ile 2 GB swap(takas) alanı ve 2 GHz 64 bitlik bir işlemci ile normal bir şekilde kullanabilirsiniz ancak iyi bir kullanıcı deneyimi için 2 GB RAM tavsiye ederim. 

Dosyayı indirdikten sonra Windows ortamında win32diskimager uygulamasını kullanarak, linux ortamında ise isodumper programıyla USB belleğimize atarak usb belleği kurulum ortamına dönüştürebilir ve bilgisayarımızı Pisi Linux ile başlatabiliriz.
Sanal makinede başlattım ve açıldı:Sistem açılıyor.

Lisans koşullarının yazdığı ekran karşımızda. Açılışı çok kısa sürdü.Pembe tonlar peşimizi hiç bırakmayacak. Pardus 2011.2'de grinin tonları hakimdi.

Kabul edip ileri dedik. Ve doğrulama ekranı. Eğer indirdiğimiz 1.5 GB'lik dosyada inme esnasında bir sorun olduysa bu kurulumda sorunlara sebep olabilir. Eğer aceleniz yoksa Doğrula diyerek birkaç dakika beklemenizi tavsiye ederim.

Sonraki ekran klavye düzeni. Sorunsuz algıladı. İleri dedik.

Tarih, saat, zaman dilimi. İleri dedik ve kullanıcı hesabı oluşturulacak alan:İsim ve şifremizi girmemiz yeterli. Şifrenizi sakın unutmayın. Her oturum açışınızda gerekecek. İleri dedik.

Ve sanal makine sorunları karşımızda. İleri düğmesinin kenarı kaldı. Görüntü sağ taraftan kesilmiş durumda. Gerçek kurulumda herhangi bir sorun çıkmamıştı.

Root yani tam yetkili kullanıcının şifresini yazalım. Bütün sistemi ilgilendiren her işlem sırasında sizden bu şifreyi isteyecek.Ve disk bölümleme.Benim sanal 10 GB'lik hard diskimi kullanıp kullanmayacağımı soruyor. Aygıtı kullanacağım için Aygıtı sıfırla diyorum. Tabii ki bir anda sabit diskimi sıfırlamayacak. Sadece onu kullanım iznini benden alıyor. Kurulum uygulaması birebir aynı olduğu için aynısı Pardus'ta da vardı ve biraz sıkıntılı bir ifade olmuş. Aygıtı sıfırla dedim.Elimizle disk tablosunu görüp nereye nasıl kuracağımızı seçelim diye Elle bölümlendirme'yi seçtik ve:Benim sanal sabit diskim boş olduğu için bölüm oluşturuyorum. Üstten sürücüyü seçip Standart > Disk bölümü dedim.Kullan seçeneğinde / yani Kök'ü seçerek sistemin bu bölüme kurulacağını belirttik. Dosya sistemini ext4 seçelim ve ben takas alanı için düşündüğüm miktar dışındaki alanı bu diske ayırıyorum. Birincil disk olmaya zorlayalım, benim oluşturduğum tek bölüm olduğu için birincil disk olmasında bir sorun olmaz. Her aygıt için en fazla 4 adet birincil bölüm ayarlayabildiğimizi unutmayın. Tamam dedim.

Şimdi de takas alanımızı oluşturalım. RAM miktarımız civarında bir bölümü swap olarak bağlamamız yeterli. Oluştur > Standart disk bölümü diyoruz veTamam dedik. Bir / ve bir swap alanımız oldu. Disk bölümlendirme olayımız bu kadar. Eğer sizde Windows'un kurulu olduğu bir bölüm daha olsaydı hiç dokunmadığınız o bölüm daha olacaktı. Tek fark bu.

İleri dediğimizde Biçimlendir kutusu işaretli olan bölümleri biçimlendirecek. Eğer Windows veya diğer bölümlerde işaret yok ise herhangi bir sorun yok demektir. Biçimlendir kutusunu onaylayalım.

Sıradaki ekranda başlangıç yönetici var. Eğer sıradan bir Windows kullanıcısı iseniz burayı hiç ellemeden geçin. Eğer sisteminizde başka bir linux dağıtımı da kurulu ise ve siz Pisi Linux'un değil de onun başlangıç yöneticisini kullanmak istiyorsanız burada grub'u kurmayabilir veya Pisi Linux'un bulunduğu bölüme kurmak isteyebilirsiniz.

İleri dedik ve özet karşımızda.Kurulumu başlatalım. Değişiklikleri diske yazmayı onayladığımız an bilgisayarımızda değişiklik yapmış oluyoruz.

Kurulum yazılımı YALI Pardus 2011'in neredeyse aynısı. Sunu ekranında sistem hakkında genel bilgiler geçiyor. Kurulum biraz uzun sürüyor. Herhangi bir etkileşim olmadığı için bilgisayarın başından ayrılabilirsiniz.

Kurulum tamamlandığı zaman bitirip Yeniden başlat diyelim. Kurulum için kullandığınız aygıtı ayırabilirsiniz.

Sistem yeniden başladı ve grub yani başlangıç ekranında bilgisayarınızdaki bütün işletim sistemleri görünüyor olmalı. 
Oturum açma ekranı karşımızda.Pardus'tan kalan siyah nokta hataları belli ki hala devam ediyor.

İlk açılışta yarım dakika kadar beklettikten sonra iki senedir göremediğim Kaptan karşımda :)İleri, ileri, ileri, uygula ve bitir diyerek temel kişiselleştirme ayarlarını Kaptan ile tamamlayabilirsiniz.

İşte Pisi Linux masaüstü:KDE ile birlikte gelen klasik Kick-off menü:

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların eşzamanlı olarak 2 salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 30 konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Wikipedia’yı Özgür Bırak!
  29 Nisan 2019 BASIN AÇIKLAMASI Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia’ya erişim ülkemizde 29 Nisan 2017’de engellendi. Sansür, 2 yıldır sürüyor!… Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. Bu ansiklopedi, MediaWiki yazılımı kullanılarak oluşturulur; sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığından hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. […]
 • Mustafa Akgül’ü Anıyoruz
  Derneğimizin kurucularından, onursal başkanımız Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir sene önce bugün, 13 Aralık 2017’de yaşamını yitirdi. Akgül hocamız, İnternet, özgür yazılım, bilgi teknolojileri ve iletişim özgürlüğü için durmaksızın çalıştı. Türkiye’nin İnternet ile tanışmasına, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşmasına, derneğimiz de dahil olmak üzere birçok topluluğun oluşmasına ve gelişmesine; bu topluluklarla birlikte yüzlerce etkinliğin düzenlenmesine öncülük […]
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
 • Halkın Parası, Halkın Kodları!
  Richard Stallman, 34 yıl önce bugün GNU Projesi’ni duyurmuştu. Stallman’a göre bir yazılıma gerçekten sahip olmak, yazılımı her türlü amaç için çalıştırma, yazılımın nasıl çalıştığını inceleyerek onu kendi gereksinimlerimiz doğrultusunda değiştirebilme, yazılımın kopyalarını arkadaşlarımızla paylaşabilme, yazılımı geliştirip, geliştirilmiş haliyle yayımlayabilme haklarına sahip olmak demekti. Stallman, bilgisayarlarımızdaki yazılımlarda neden bu haklara sahip olamadığımızı sorgulayarak yola çıkmıştı. […]
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar