• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2019 - Custom text here

Cd kalıplarını http://ftp.linux.org.tr/opensuse/distribution/12.1/iso/ 

adresinden edinebilirsiniz. 

 

Novell gibi güçlü bir şirketin maddi desteği ile kendi topluluğu tarafından çıkarılan bağımsız bir dağıtım olması büyük bir artı. Ancak belirgin bir yeni sürüm takviminin olmaması ve bazen bir yıla kadar uzayan beklemeler ise eksi yönlerinin başında. YaST paket yöneticisini kullanan, rpm paket yapılı, kısmen açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir dağıtım.
 
iso kalıbının boyutunun bu kadar büyük olması sizi biraz şaşırtmış olabilir. Ancak kalıp dosyasının içinde GNOME3, KDE, Xfce, LXDE ve temel X ile metin tabanlı pencere yöneticisi seçeneklerinin hepsini sunuyor bize. Kurulum sırasında bir tıklama ile seçim yapabiliyoruz.
 
Kalıbı başlattığımız an hoş geldiniz yazısı karşılıyor bizi ve DVD seçenekleri çıkıyor. Seçenekler İngilizce.
 
 
 
 
Ancak F2'ye bastığımız an bütün dil seçenekleri karşımıza çıkıyor:
 
 
 
Ne ilginç alfabeleri destekliyormuş. Ve seçenekler Türkçe:

 

 
 

Sistemi sabit diskten başlatma seçeneğinin ilk ve otomatik seçilen madde olması güzel düşünülmüş. Biz kurulum yapacağımız için Kurulum'u seçiyoruz.
 
Linux kerneli yükleniyor, meşhur bukalemun bizi karşılıyor ve terminali seyrettiğimiz bir yükleme hazırlığının ardından kurulum ekranı karşımıza çıkıyor. İleri ve Tamam - Tamam diyelim. Burada önemli bir şey yok.
 

Sistem analizinin ardından

 

Yeni kurulum veya var olanın güncellenmesi mi şeklinde bize soruyor. Ayrıca bazı ülkelerdeki telif hakkı ve CD/DVD boyut sorunu nedeniyle CD/DVD kalıplarında yer alamayan ek paketlerin kurulumunu Add-On CD'si ile yapmak istiyorsanız alttaki Include Add-On seçeneğini de seçebilirsiniz. Add-On CD'si ilk verdiğim bağlantıda mevcut. Bu paketler sonradan el ile YaST'tan da kurulabilir. Zaten sistem bunlara ihtiyaç hissettiği an öneriyor. Dil dosyaları ve bazı kodekler sonuçta.

Otomatik yapılandırma seçeneğini değiştirmemize gerek yok. Yani bilgisayarınızda önceden openSUSE yoksa veya önceki ayarları istemiyorsanız bu ekranda sadece ileri deyin:

 

Saat ve zaman dilimi. Sorun varsa veya farklıysa düzeltin. Seçtiğimiz dilden dolayı doğru bir seçim yaptı:

 

Ve bir seçim ekranı. Hangi masaüstü ortamı? GNOME 3.2 mi KDE 4.7 mi? Ek seçenekler görünsün diye Diğer'i seçtim ama tercihimi GNOME'dan yana yapıyorum.

Peki nedir bu masaüstü yöneticileri diyorsanız bu bağlantıları tek tek ziyaret edebilirsiniz: GNOME, KDE, Xfce, LXDE.

 

Ve sabit disk alanına geçmiş bulunuyoruz:

 

Önerilen bölümlendirme gerçekten iyiymiş :) Takas alanı, ayrı ayrı Kök ve Ev dizinleri gerçekten iyi seçilmiş. Burada Propose Seperate Home Partition'daki işareti kaldırarak Ev dizininin ayrı bir bölümde saklanmamasını sağlayabilirsiniz. Eğer sabit diskiniz tertemiz ise veya içinde dosya bırakmamışsanız hemen ileri diyerek devam edin. Ben kendi bölüm yapılandırmamı oluşturacağım. Create Partition Setup diyorum ve kendi yapılandırmamı oluşturacağım:

 

Tek sabit diskim olan sda'nın herhangi bir tablo içermediği ortada. Sanal sabit diskimi bu kurulum için oluşturdum çünkü.

 

Ekle yani Add diyerek yeni bir bölüm ekliyorum sabit diskime. Birincil bölüm olması benim işimi görecektir. Karıştırmayalım fazla:

 

Sabit diskim 8 GB olduğu için 6 GB Kök ve 2 GB takas alanı şeklinde düşündüm. Bu şekilde ekle ileri /home diyerek Ev dizinini Kök dizininden bağımsız bir bölümde de tutabilirsiniz. Bize en başta bunu önermişti ancak benim çok fazla hoşuma gitmiyor.

 

 

Eklediğimiz bölüm Kök dizinini yani sistemi barındıracağı için "/" bağlanma noktasını seçtik. Bize önerdiği Ext4 iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca openSUSE bu sürümde Btrfs dosya sistemine tam destek sağlıyor. Son kullanıcı için şimdilik gerekli değil bence.

Ayrıca Kök dizinini şifreleyebilme özelliği openSUSE farkını ortaya koyuyor. Ancak şifreleme işlemini hiç kullanmadığım için bir yorum yapamıyorum. /boot klasörünü ayrı bir bölümde tutmak gerektiğini tahmin ediyorum. Her neyse. Başka bir inceleme konusu çıkmış oldu.

Ekrandaki gibi yapmamız yeterli burada.

 

Yine Add diyerek 2 GB Primary ve dosya sistemine swap dediğimiz anda takas alanını da oluşturmuş olduk:

 

Bu tablo önerilen değil benim elimle oluşturduğum hali. Başlığı yanlış olmuş.

 

Kullanıcı adı ve şifre yazım ekranı. Otomatik oturum açma istiyorsanız ilgili seçeneği işaretleyebilirsiniz.

 

Ve en sevdiğim ekran. Bütün ayarlarımızın uygulanmadan önce bize listelendiği yer. Aslında şu ana kadar sistemde hiçbir değişik yapmadık. Herhangi bir sorun çıkmaması için harika düşünülmüş. Adım adım okumak mutlaka gerekli. Bende herhangi bir sorun yok. Anlayamadığınız kısım olursa yorum bölümünde anonim olarak yazmaktan çekinmeyin, beraber cevap arayalım.

 

Ve onay ekranı. Emin misiniz, son kararınız mı :)

 

Ve kurulum başladı:

 

Linux kernelinin üzerine yapılandırılmış bir dağıtım ve bu kadar başarılı bir kurulum yöneticisi var. Tek kelime ile harika. openSUSE 11.04'ü bir süre kullanma fırsatı bulmuştum. Çok başarılı bir dağıtımdı.

 

Ayrıntılar sekmesi çok hoşuma gitti bu arada:

 

 


Ve sistem yeniden başladı. Son yapılandırmalar:

 
 

 

Ve sanal makinenin 2D hızlandırma özelliğini açmadığım için karşılaştığım ekran. Eğer siz de çok eski bir ekran kartı ile görüntü alıyorsanız sizde de görünebilir. Ondan paylaşmak istedim:
 
 
 
Aslında bu çift panel tarzı daha çok hoşuma gidiyor. Hep böyle Fallback mi kullansam ne :)
 
GNOME3 açıldı:
 
 
 
Kurulum yazısı olduğu için fazla detaya girmeden birkaç resim ile yazıyı bitiriyorum.
 
 
 
 
 
 Ve paket yöneticisi YaST'tan birkaç resim. Üzerlerine tıklayabilirsiniz:
 
 

Kısaca özetleyecek olursam:

Tamamen sıfırdan oluşturulmuş bir dağıtım olarak gerçekten başarılı bir duruş sergiliyor. Ancak GNOME3'ün kullanım mantığını beğenmediğim için KDE ve Xfce ile kullanmayı tercih ederim ben. Eğer siz GNOME3'ün keyfine varabileceğim bir dağıtım arıyorum diyorsanız openSUSE ile GNOME3 tam size göre. Tabii ki diğer masaüstü ortamları da çok iyi halde geliyor.

Kolay gelsin.

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların eşzamanlı olarak 2 salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 30 konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Wikipedia’yı Özgür Bırak!
  29 Nisan 2019 BASIN AÇIKLAMASI Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia’ya erişim ülkemizde 29 Nisan 2017’de engellendi. Sansür, 2 yıldır sürüyor!… Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. Bu ansiklopedi, MediaWiki yazılımı kullanılarak oluşturulur; sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığından hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. […]
 • Mustafa Akgül’ü Anıyoruz
  Derneğimizin kurucularından, onursal başkanımız Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir sene önce bugün, 13 Aralık 2017’de yaşamını yitirdi. Akgül hocamız, İnternet, özgür yazılım, bilgi teknolojileri ve iletişim özgürlüğü için durmaksızın çalıştı. Türkiye’nin İnternet ile tanışmasına, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşmasına, derneğimiz de dahil olmak üzere birçok topluluğun oluşmasına ve gelişmesine; bu topluluklarla birlikte yüzlerce etkinliğin düzenlenmesine öncülük […]
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
 • Halkın Parası, Halkın Kodları!
  Richard Stallman, 34 yıl önce bugün GNU Projesi’ni duyurmuştu. Stallman’a göre bir yazılıma gerçekten sahip olmak, yazılımı her türlü amaç için çalıştırma, yazılımın nasıl çalıştığını inceleyerek onu kendi gereksinimlerimiz doğrultusunda değiştirebilme, yazılımın kopyalarını arkadaşlarımızla paylaşabilme, yazılımı geliştirip, geliştirilmiş haliyle yayımlayabilme haklarına sahip olmak demekti. Stallman, bilgisayarlarımızdaki yazılımlarda neden bu haklara sahip olamadığımızı sorgulayarak yola çıkmıştı. […]
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar