• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2019 - Custom text here

Pardus'un son sürümü Pardus 2013'ü bilgisayarımıza nasıl kuracağınızı araştırdık. Pardus 2013'ü kurmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Pardus 2013 Kurulumu

1) http://www.pardus.org.tr web sitesi üzerinden indirdiğiniz Pardus.ISO dosyasını DVD diske ya da çıkarılabilir belleğimize açarak kaydediyoruz. Ardından bilgisayarımızın Setup ayarını CD ise CDROM, çıkarılabilir Disk ise USB disk sürücüsü modunda başlatıp Pardus 2013 kurulum ekranı karşımıza çıkıyor.

pardus1

2) Karşımıza çıkan ekranda Pardus 2013 KDE GNOME 64 Bit seçeneğini seçip ENTER'e basarak kurulumun diğer adımına geçiş yapıyoruz. Biz 64 bit olan sürümü kurduğumuz için 64 bit seçeneğini tanımladık. Eğer sizler 32 bit seçeneğini kurmak istiyorsanız GNOME 32 Bit seçeneğiyle kurulumu başlatmalısınız.

3) Bir sonraki ekranda Pardus 2013 işletim sistemini nereye kuracağımızı soran uyarı bölümüne geçiyoruz. Bu bölümde 3 seçenek bulunmakta biz bu 3 seçenek içerisinden ortadaki (Sabit Diske Kur) seçeneğiyle kuruluma devam ediyoruz.

pardus2

4) Sabit Diske Kur seçeneğinin ardından bilgisayarımızda bulunan sabit disklerden hangisine kurulum yapacağımızı soran ekran karşımıza çıkacak. Bu ekranda bilgisayarımızda bulunan sabit disklerin listesini göreceğiz ve bu listeden uygun olan bölüme Pardus kurulumunu yapabilirsiniz. Ayrıca sabit disk seçiminde dikkat etmeniz gereken bir noktada şu şekilde. Kurulumu yapacağınız sabit disk bölümünüzün ext4 formatında olması gerekiyor. Eğer daha önceki işletim sisteminiz Windows ise, disk formatını ext4'e alabilmanız için pardus sizi uyaracaktır. Sabit Disk bölümlemenizi ext4 formatına aldığınızda Windows işletim sisteminden kalma tüm dosyalarınızın silineceğini ve tüm diskinizin biçimlendirileceğini unutmayın.

Pardus3

pardus4

5) Biçimlendirme işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza çıkacak olan ekranda Bilgisayarınızın görünen adını, Kullanıcı adınızı ve Şifrenizi belirlemeniz gerekecek.

pardus5

6) Kullanıcı adı ve şifrenizi belirledikten sonra karşınıza gelen ekranda hiçbir şeye dokunmadan “İleri” seçeneğiyle kuruluma devam edin.

pardus6

7) Kurulum başlayacak ve bilgisayarınızın performansına göre 20-40 dakika arasında kurulum tamamlanıp GNOME açılış ekranı sizi karşılayacak. Bu bölümde kapat seçeneğini kullanıp GNOME ekranını kapatıp işletim sistemizi başlatabilirsiniz.

pardus7

pardus8

Kurulum tamamlanmıştır iyi kullanımlar dileriz.

(Pardus 2013 Kurulumu makalemiz Pardus Forumlarından alınmıştır)
Kaynak: https://www.pardus.org.tr/forum/-/message_boards/message/30046013

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Prof. Dr. Server Acim’i Kaybettik
  Derneğimiz üyelerinden, değerli besteci, müzisyen ve akademisyen Prof. Dr. Server Acim’in aramızdan ayrıldığını üzüntüyle öğrendik. Derneğimizin pek çok etkinliğine sunumlarıyla katkı vermiş, ülkemizde özgür yazılımın müzik ve sanatla bir araya gelmesi için önemli çalışmalar yapmış olan sevgili Server Acim’i unutmayacağız. Yakınlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. LKD Yönetim Kurulu 24 Kasım 2019
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların eşzamanlı olarak 2 salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 30 konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Wikipedia’yı Özgür Bırak!
  29 Nisan 2019 BASIN AÇIKLAMASI Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia’ya erişim ülkemizde 29 Nisan 2017’de engellendi. Sansür, 2 yıldır sürüyor!… Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. Bu ansiklopedi, MediaWiki yazılımı kullanılarak oluşturulur; sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığından hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. […]
 • Mustafa Akgül’ü Anıyoruz
  Derneğimizin kurucularından, onursal başkanımız Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir sene önce bugün, 13 Aralık 2017’de yaşamını yitirdi. Akgül hocamız, İnternet, özgür yazılım, bilgi teknolojileri ve iletişim özgürlüğü için durmaksızın çalıştı. Türkiye’nin İnternet ile tanışmasına, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşmasına, derneğimiz de dahil olmak üzere birçok topluluğun oluşmasına ve gelişmesine; bu topluluklarla birlikte yüzlerce etkinliğin düzenlenmesine öncülük […]
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar