• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2019 - Custom text here

Ekim 2004 de ilk yayınını takiben çok kısa sürede dünyanın en yaygın kullanılan dağıtımı olma ünvanını ele geçiren  Ubuntu yu nasıl kuracağımızı anlatan güzel bir rehber.

 

Ubuntu derli toplu yapısı kolay kurulumu ve kolay kullanımıyla bir çok kullanıcının ilk tercihi olmakta.

 

Ubuntu kurmak için Ubuntu CD'sine ihtiyacimiz var.

Ubuntu sitesinden 12.04 torrent versiyonunu indirecegiz (Siz istege göre ISO yu direk indirebilirsiniz).

http://www.ubuntu.com/ sitesine giriniz. Download linkine tiklayiniz.

 

Simdi resimdeki turuncu daireye tiklayiniz.

download_image_2

Daha sonra asagiya inin ve Take a look at a full list… seklinde devam eden linke tiklayiniz..

download_image_3

Benim islemcim Intel (i386) ve Desktop indirecegim için asagidaki linke tikladim. Siz ister 64bit, islemciniz amd ise uygun eçenege tiklayin veya direk iso indirin.

download_image_4

Indirdikten sonra Windows kullananlar ister Nero ister UltraISO ile iso'yu programda ekleyip CD'ye yazabilir. Ben suanda Ubuntu kurulu oldugu için VMWare ile anlatacagim.

Siz CD ‘den kuracaginizdan Bios'dan Boot ayarlarini yapiniz. Boot ayarlari yapmak için örnek bir site http://www.mtuncel.com/CDdenBootEtmek.htm

Boot ayarlarini CD/DVD olarak ayarladiktan sonra CD'yi taktiniz ve bilgisayarinizi baslattiniz. Bir süre sonra asagidaki ekran gelecektir.

img_loader_screen

Daha sonra sizden ne yapmasini istediginizi soracaktir. Asagidan Türkçe‘yi seçiniz. Buna benzer bir ekran gelmezse gelen ekranda Ubuntu Kur seçenegine benzer bir seçenegi asagi yukari tusuyla bu seçenege gelerek Enter ile seçiniz.

img_2

Isterseniz Güncellestirmeleri kurulum sirasinda indir seçenegini isaretleyebilirsiniz. Internetiniz hizli ise bu seçenegi isaretlemenizi tavsiye ederim. Daha sonra Devam et deyin.

img_3

Bu seçenekte istediginizi seçebilirsiniz. En kolay seçenek 1. seçenektir. Basit ve Hizlidir.

Ben sistemin güvenligi ve hizli olmasi için ve de daha ögretici olmasi için 2. seçenegi seçecegim. Devam et diyerek ilerleyiniz.

img_4

Dikkat: 1. Seçenegi isaretleyenler Dikkat-1 Son konumundan devam etmelidir.

Diskimizi 3 e bölecegiz. Birinci Sistem diski, 2. Ev dizini /home, 3. Takas alani (Swap : Ram ‘in yükünü azaltmak için)…

Diskleri bölmek için Ekle butonuna tiklayiniz.

img_5

- Dual-Boot kuracaklar (Win+Ubuntu, Mac OS+Ubuntu, …) bu ayaralari kullanmayiniz. Internette arastirma yaparak kurunuz.

Bölüm türünü Birincil olarak seçiniz.

Bölüm Boyutu (MB) : Benim 5Gb oldugu için 3500mb dedim siz istediginiz kadar seçebilirsiniz.

Kullanacagi sistem : Ext4 günlüklü dosya sistemi

Baglama noktasu : / (Yanindaki oka tiklayarab bulabilirsiniz).

Tamamladiktan sonra Tamam deyin.

img_6

Simdi ev dizinimizi olusturalim.

Tekrar Ekle butonuna tiklayiniz. Yukaridakinden farkli olarak

Bölüm türü : Mantiksal

Boyut istege göre degisir. Resim, müzik, video… vb agirlikli olarak kullanacaksaniz. Bu alani yüksek tutun.

Baglama noktasi : /home deyin ve Tamam a tiklayiniz.

img_7

Simdide takas alani (swap) olusturalim.

Bu alan ram yükünü azaltmak için kullanilir.

Tekrar Ekle butonuna tiklayiniz. Boyut 500 yeterli, ok ile takas alanini seçiniz. Tamam deyin.

img_9

Son hali asagidaki gibidir. Simdi Yükle deyin.

.img_10

Dikkat 1 Son.

Kutuya “istanbul” yazin. Çikan seçenegi seçin. Daha sonra Devam Et deyin.

img_11

Klavyeyi ayarlayalim. Klavye türü hazir gelecektir. Benimki Q oldugu için hazir sekilde seçti.

Asagidaki kutucuga Türkçe karakterler ve üstte harf sirasinda * – falan yazip kontrol ediniz.

Klavyeniz dogru çalismiyorsa Klavye Düzenini Algila ile bulabilirsiniz. Size 3-4 seçenekte dogru klavyeyi bulacaktir. Devam Et deyin.

img_12

Bu alanlari kendi isteginize göre doldurunuz. Sifre alanini zor sifre seçmeniz tavsiye olur (harf, rakam ve simge)

Oturum sifre sormadan açilmasini istiyorsaniz Otomatik giris yap seçenegini isaretlemelisiniz.

Tekrar Devam Et deyiniz.

img_13

Kurulum asagidaki resimlerdeki gibi devam edecektir.

img_14

img_15

Kurulum tamamlandiginda sistemi yeniden baslatmanizi isteyecektir. Yeniden baslatiniz.

img_16

Yeniden baslatma sirasinda sistem CD'yi çikaracaktir. Enter tusuna basin ve bilgisayar açilacaktir.

img_17

Ubuntu isletim sistemimiz açildi ve kullanmaya hazir gibi.

img_18

Hizli ve neredeyse hatasiz kullanim için sistemi güncelleyiniz. Güncelleme için Ubuntu simgesine tiklayiniz ve “güncel” diye aratiniz ilk çikan Güncellestirme yöneticisini açiniz.

Güncellestirmeleri Yükle butonuna tiklayiniz. Kurulum sirasinda girdiginiz sifreyi giriniz. Güncellestirmeler otomatik kurulacak. Güncelleme bittiginde yukarida bu bilgisayardaki yazilimlar günceldir yazacaktir kapatarak çikin. Sisteminiz güncel bir sekilde kullanabilirsiniz.

Bu kurulum orta seviye zorlugu bulunan bir kurulumdur.

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların eşzamanlı olarak 2 salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 30 konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Wikipedia’yı Özgür Bırak!
  29 Nisan 2019 BASIN AÇIKLAMASI Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia’ya erişim ülkemizde 29 Nisan 2017’de engellendi. Sansür, 2 yıldır sürüyor!… Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. Bu ansiklopedi, MediaWiki yazılımı kullanılarak oluşturulur; sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığından hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. […]
 • Mustafa Akgül’ü Anıyoruz
  Derneğimizin kurucularından, onursal başkanımız Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir sene önce bugün, 13 Aralık 2017’de yaşamını yitirdi. Akgül hocamız, İnternet, özgür yazılım, bilgi teknolojileri ve iletişim özgürlüğü için durmaksızın çalıştı. Türkiye’nin İnternet ile tanışmasına, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşmasına, derneğimiz de dahil olmak üzere birçok topluluğun oluşmasına ve gelişmesine; bu topluluklarla birlikte yüzlerce etkinliğin düzenlenmesine öncülük […]
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
 • Halkın Parası, Halkın Kodları!
  Richard Stallman, 34 yıl önce bugün GNU Projesi’ni duyurmuştu. Stallman’a göre bir yazılıma gerçekten sahip olmak, yazılımı her türlü amaç için çalıştırma, yazılımın nasıl çalıştığını inceleyerek onu kendi gereksinimlerimiz doğrultusunda değiştirebilme, yazılımın kopyalarını arkadaşlarımızla paylaşabilme, yazılımı geliştirip, geliştirilmiş haliyle yayımlayabilme haklarına sahip olmak demekti. Stallman, bilgisayarlarımızdaki yazılımlarda neden bu haklara sahip olamadığımızı sorgulayarak yola çıkmıştı. […]
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar