• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2018 - Custom text here

PCLinuxOS orjinali Mandriva temelinden olan bağımsız bir GNU/Linux dağıtımıdır. İlk sürümünü 2005 yılında duyuran dağıtım varsayılan olarak KDE masaüstü yöneticisini kullanmaktadır ve RPM paket yönetim sistemi ile çalışmaktadır. Son kararlı sürümü 2011.06'dır.Dağıtım KDE masaüstü yöneticisini başarılı bir şekilde yapılandırmasıyla göz doldurmaktadır. Başlangıçta dikkat çeken en önemli eksikliği 2005'ten bu yana aktif olan dağıtımın henüz 64bit mimari için sürüm duyurmamış olmasıdır.

2011.06 sürümünü LXDE masaüstü yöneticisi varsayılanı ile de kurulabilmektedir. Bu sürümü buradan indirebilirsiniz.

Anlatımı KDE masaüstü varsayılanı üzerinden yapacağım. Bu sürümü buradan indirebilirsiniz.

İndirdiğimiz .iso dosyasını cd'ya yazdırdıktan sonra boot edelim.Cd okunmaya başladığında karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. En üstteki seçenek olan LiveCD seçeneğini seçerek çalışan cd'nin başlatılması için gerekli önyükleme işlemini başlatalım.

[Resim: 4_14_07_11_2_27_12.png]

Önyükleme işlemi biraz zaman alabilir, işlem sırasında kullandığımız klavye dili sorulacak. Turkish (modern "Q" model) seçeneğini seçip Next butonunu tıklayıp ilerliyoruz.

[Resim: 4_14_07_11_2_27_31.png]

Önyükleme bittiğinde KDE masaüstü yöneticisi karşımıza çıkıyor ve ekranda gerekli kullanıcı adı ve parolalar gösteriliyor. Çalışan cd'yi kullanırken root kullanıcı haklarına erişmemiz gerekirse bu parolaları kullanıyoruz.

[Resim: 4_14_07_11_2_27_57.png]

PCLinuxOS'un varsayılan tema ve simge setlerinin çok hoş olduğunu söyleyebilirim.

Çalışan cd ile ulaştığımız masaüstümüzde dağıtımı dilediğimiz kadar deneyebilir, karıştırabilirsiniz. Kurmaya karar verdiğinizde Install PCLinuxOS simgesini tıklayarak kuruluma başlıyoruz.

[Resim: 4_14_07_11_2_28_20.png]

Karşılama ekranını atladığımızda disk bölümleme işlemine başlıyoruz.

[Resim: 4_14_07_11_2_28_37.png]

İyi bir örnek olabilmesi açısından tamamıyla boş bir disk alanını ihtiyacımıza uygun şekilde bölümlemeye çalışacağım. Sağ bölümde bulunan Create simgesine tıklıyoruz.

[Resim: 4_14_07_11_2_28_54.png]

İlk olarak swap alanını oluşturalım. Megabyte cinsinden istediğimiz alan büyüklüğünü en üstteki Size in MB başlıklı bölümden seçiyoruz. Kaydırma çubuğunu kullanarak istediğimiz miktarı oluşturuyoruz. 1 GB'lık alan yeterlidir bu nedenle ben 1024 MB olarak ayarladım.

Filesystem Type başlıklı bölümden açılır listeyi kullanarak bölümümüzün tipi olan Linux swap seçeneğini seçiyoruz.

Seçimin ardından gereksiz olan tüm seçeneklerin gizlendiğini göreceksiniz. Bir tek Encrypt partitation seçeneği aktif kalacaktır. Bu seçenek disk bölümümüze şifre koymamıza imkan tanır. Ancak gerek yoktur. İşlemlerimizi kontrol edip Ok butonu ile onaylıyalım. Disk haritamızın oluşmaya başladığını göreceksiniz. Yeniden Create seçeneği ile yeni bir disk bölümü ekliyoruz.

[Resim: 4_14_07_11_2_29_11.png]

Bu sefer dağıtımımızın kurulacağı bölümü oluşturuyoruz. Bir önceki adımdaki ile aynı işlemlerle başlıyoruz. Disk bölümü boyutumuzu belirliyoruz, ardından Filesystem Type'ı seçiyoruz.

Bir önceki adımdan farklı olarak Mount point seçeneğinin açık olduğunu göreceksiniz. Buradan bağlama noktasını oluşturacağız.

İşletim sistemimizin kurulacağı bölüm olduğu için bağlama noktamızı / olarak belirtiyoruz ve onaylayıp çıkıyoruz. Yeni bölümümüzde disk haritasındaki yerini alıyor. Son olarak sisteme NTFS dosya sistemli bir bölüm oluşturalım.

[Resim: 4_14_07_11_2_29_31.png]

Aynı işlemleri tekrarlıyoruz, bağlama noktamızı /mnt/depo olarak seçiyoruz. Onayladığımızda tüm bölümleme işlemlerimiz tamamlanmış oluyor.

Benim kullandığım disk alanı miktarları sizi aldatmasın, sanal PC üzerinden kurulum yaptığım için küçük alanlar üzerinde çalışıyorum. Siz swap alanı dışındakileri dilediğimiz gibi belirleyebilirsiniz.

[Resim: 4_14_07_11_2_29_49.png]

Next butonu ile ilerlediğimizde bir uyarı ekranı karışımıza çıkıyor. İşlemlerimizden eminsek Next butonu ile ilerliyoruz.

 

Kurulum işlemi artık başlamış bulunuyor.

[Resim: 4_14_07_11_2_30_06.png]

Bir sonraki adımımız önyükleme yöneticisi grub ayarları.

[Resim: 4_14_07_11_2_30_23.png]

İlerlediğimizde grub ekranında karışımıza çıkacak seçenekler görünüyor. Öncelikle bu seçeneklerin çok işimize yaradığınız söylemek istiyorum.


[Resim: 4_14_07_11_2_30_46.png]

Kısaca bu penceresi tanıtayım:

Sol bölümde bulunan pencerede önyükleme seçenekleri bulunuyor ve en üst sırada başında yıldız "*" olan seçenekte yıldız seçim yapılmadığında varsayılan olarak çalıştırılacağını belirtmektedir.

Modify butonu ile önyükleme seçeneği üzerinde değişiklikler yapabilir, Remove ile silebilirsiniz. Ancak bu seçeneklere dikkat edilmelidir, yanlış bir işlem işletim sisteminizin açılmamasına neden olabilir.

Faydalı seçeneklerden bir diğeri Add seçeneğidir.

Farklı bir işletim sistemini önyükleme listenize ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Windows işletim sistemini önyükleme listesine ekleyelim.

[Resim: 4_14_07_11_2_31_21.png]

Other OS (Windows...) seçeneğini ekleyip devam ediyoruz.

[Resim: 4_14_07_11_2_31_04.png]

Karşımıza çıkan ekranda Label başlıklı bölümden önyükleme yapacağımız işletim sistemine listede gözükecek adı belirliyoruz. Önyükleme yapılabilmesi için işletim sisteminin hangi bölümde olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Root başlıklı bölümden bunu seçiyoruz, benim seçtiğime aldanmayınız böyle bir işleme gerek duyduğunuzda Windows işletim sisteminiz hangi bölümde ise o bölümü seçiniz.

Default seçeneği bu önyükleme seçeneğinin varsayılan olarak atanıp atanmamasını belirlemenizi sağlıyor. Bunu işaretleyerek grub'a eklediğinizde işletim sisteminin varsayılan olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Ok butonuyla ekleme işlemini tamamlıyoruz.

[Resim: 4_14_07_11_2_31_40.png]

Finish butonu ile işlemlerimizi tamamlıyoruz. Yeni bir uyarı ekranı geliyor karşımıza ve tekrar Finish butonunu tıklayıp sistemi yeniden başlatıyoruz. Yeniden başlamadan cd'yi çıkarmayı unutmayınız.

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
 • Halkın Parası, Halkın Kodları!
  Richard Stallman, 34 yıl önce bugün GNU Projesi’ni duyurmuştu. Stallman’a göre bir yazılıma gerçekten sahip olmak, yazılımı her türlü amaç için çalıştırma, yazılımın nasıl çalıştığını inceleyerek onu kendi gereksinimlerimiz doğrultusunda değiştirebilme, yazılımın kopyalarını arkadaşlarımızla paylaşabilme, yazılımı geliştirip, geliştirilmiş haliyle yayımlayabilme haklarına sahip olmak demekti. Stallman, bilgisayarlarımızdaki yazılımlarda neden bu haklara sahip olamadığımızı sorgulayarak yola çıkmıştı. […]
 • Chris Hoca’yı Tekrar Üniversitede Görmek İstiyoruz
  Geçen yıl, Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden, Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nin emektarlarından Chris Stephenson’un sınırdışı edilmesi gündeme gelmiş ve o da ailesiyle beraber Türkiye’den ayrılmıştı [1]. Neyse ki bu yanlıştan kısa sürede dönülmüş ve Chris Stephenson o Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nde aramızda olabilmişti. Bugün yine benzer bir durumla karşı karşıyayız. Chris Stephenson’un çalışma izninin […]
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2017 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 8-9 Nisan 2017 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların 2 paralel salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 40’tan  fazla konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Prof. Dr. A. Gürhan Fişek’i Kaybettik
  Üyemiz ve eski dernek başkanlarımızdan Doruk Fişek’in babası, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi, değerli bilim insanı Prof. Dr. A. Gürhan Fişek’i kaybettik. Çok üzgünüz. Başta üyemiz Doruk Fişek olmak üzere tüm ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. LKD Yönetim Kurulu 14.01.2017
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar