• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2019 - Custom text here

Linux dünyasının en popüler olan ilk 5 dağıtımını sizlere sunuyoruz.

Bakalım kimler yükselişte ve yeni süprizler var mı?

Sizin için en uygunu hangisi?

2015'in En Popüler 5 Linux Dağıtımı

 Her 6 ayda bir Linux dünyasında popüler olan dağıtımların sıralaması değişiyor.

Üstlerde geçtiğimiz yıllarda Linux Mint'in, Ubuntu'yu geçmesinden sonra pek hareketlilik olmadı.

Linux Mint tahtını sağlama almış gözüküyor.

 Gelin bu listeye yakından göz atalım.

 

1. Linux Mint 

 Linux Mint'in neden birinci olduğuna şaşırmamak gerek. Çünkü;

 1.  Son kullanıcıya gayet kolay bir kurulum vadediyor,
 2.  Kullanıcı dostu ve çok işlevsel bir masaüstü ortamı ile birlikte geliyor,
 3.  Bize neredeyse Linux alemindeki bütün ücretsiz yazılımları sağlayan geniş bir deposu var.

Ubuntu'nun üzerine inşa edilmiş olan Mint bize Ubuntunun en başında sağlaması gereken bütün kolaylıkları sağlıyor. Her iki dünyanın da iyi meyveleri bir arada. 

Mint ilk açıldığı andan itibaren size ihtiyacınız olan bütün gereçleri yüklü bir şekilde sunuyor. Bunlara; codecler, driverlar ve ekstra paketler de dahil.

Ayrıca Mint, Ubuntu'nun yaptığı her şeyi daha iyi yapıyor ve bize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Kısaca Mint, Ubuntu'ya terbiye vererek onu adam etmeyi başarmış.

15-08/13/mint172-cinn-start-menu.png

 Linux Mint'i indirmek için buraya tıklayın!

 

 2. Ubuntu

Eğer Mint, Linux aleminin en popüleriyse Ubuntu da bu alemin en iyi bilinenidir.

Bana soracak olursanız, ben Mint'i Ubuntu'ya tercih ederim. Ama bu kıyaslamada diğer taraf olan Ubuntu'yu tercih edenleri anlamak gerçekten hiç zor değil.

Unity Desktop bize her alanda yenilikçi ve inovatif bir masaüstü ortamı sunuyor. Gösterişli ve içerik olarak dolu olan Unity, artık geçmişiyle barışık.

15-08/13/ubuntu1504vividvervet-screenshot.png

Bize her zaman kolay bir kurulum vadeden Ubuntu o kadar yaratıcı ki, kurulum yaparken arka planda istediğiniz müziği bile açabilirsiniz.

Ubuntu şuanda modern bilgisayarlarda daha iyi çalışıyor. Bu dağıtımı daha eskice bir bilgisayara kurmanızı pek tavsiye etmiyoruz.

Sakın üzülmeyin! Çünkü; Linux aleminde alternatifler hiç bir zaman bitmez.

Ubuntu'yu buradan indirebilirsiniz.

 

 3. Debian

Bir çok dağıtımın Debian'ı temel aldığını Linux aleminde herkesçe bilinir.

Debian'ı kurmak yeni kullanıcılar için bir kabus olabilir. Seçenekler o kadar geniş ki bir türlü karar veremiyoruz.

Tabi bu olay geçtiğimiz aylarda ufak da olsa bir değişikliğe uğradı. Şuanda Debian'ın minimal isosunu indirirseniz siz de bunu fark edeceksiniz.

Aslında Debian kullanıcısını hiç bir zaman üzmez. Debian'dan ne istiyorsanız size onu verir, daha fazlasını değil.

Onu özelleştirmek ve şekle sokmak tamamen sizin elinizde. Tıpkı bir hamuru şekillendirmek gibi.

15-08/13/debian8jessie.png

Tüm bunlar bize Debian'ın daha çok kendine bir Linux sistemi derlemek isteyenler için varolduğunu gösteriyor. Eğer normal bir Linux veya Windows kullanıcısıysanız,

size önce Mint'i veya Ubuntu'yu denemenizi tavsiye ediyoruz.

Debianburadan indirebilirsiniz.

 

 4. OpenSUSE

Suse listemizdeki Debian'la bağlantısı olmayan iki Linux dağıtımından ilki.

Suse'u inceliyecek olursak bize KDE'den Xfce'ye kadar bir sürü masaüstü ortamı sunuyor.

Daha önceden Ubuntu'yu veya Mint'i kullanmış biri Suse'un kullanımının biraz daha zor olduğunu fark edecektir.

Korkmayın, openSuse dağıtımlar arasında kendini kanıtlamış bir alternatiftir. Eğer ona gereken ilgiyi gösterirseniz sizi kesinlikle üzmeyecektir.

Sonuçta, openSuse stabilitesi ve sürdürülebilirliğiyle bilinir.Eğer kurulumda KDE masaüstünü seçerseniz size Windows vari bir deneyim yaşatacaktır.

15-08/13/opensuse-1.png

Codecler en başta yüklü olarak gelmiyor. Bunun için internete bağlayıp repolarını eklemeniz gerekiyor. Codecleri yüklemediğiniz taktirde videolarınız ve müzik dosyalarınız açılmayabilir.

OpenSuse'un paket yükleyicisi olan “Yast” diğer alternatiflerine göre kurulumları esnasında zorluklar çıkartabiliyor ama bunun üstesinden gelmek de mümkün.

OpenSUSE'u indirmek için buraya tıklayın.

 

 5. Fedora

Fedora için kısaca yeni şeyleri deneme yeri diyebiliriz. Yeni versiyonlarında sürekli paketlerin en yenisi kullandığı bilinen bir gerçek. Bu sebepten kullanıcıya her alanda dinamik bir kullanım sağlıyor.

Peki sorunları yok mu bu yeni paketlerin? Tabii ki var; çoğu tamamen denenmemiş olarak depolara yükleniyor ve bir çok sorunu beraberinde getiriyor.

Bu paketler yeni olduğu için bazen sorunları çözmek büyük problem olabiliyor. Bunu aşmak için en sağlıklı yöntem; o paketin, düzgün çalıştığından emin olunan “eski” versiyonunu yüklemek.

15-08/13/fedora-434frw4r1.png

Her şey bir kenara Fedora ile Gnome masaüstü, son kullanıcıya gerçekten harika bir deneyim sunuyor. Çok akıcı ve rahat bir kullanım sunduğu için hemen ona alışıyorsunuz.

Codecleri yüklemek biraz sorun oluşturabilir. “Yum” paket yöneticisiyle bu sorunun da çok rahat bir şekilde üstesinden gelebiliyoruz.

Ayrıca Yum bize her zaman rahat ama farklı bir kurulum süreci yaşatıyor. Tıpkı, Debian temelli olmayan diğer dağıtımlar gibi.

Genel olarak günlük kullanım için uygun bir dağıtım olan Fedora'yı tavsiye ediyoruz ama unutmayın ki olası sorunlarla mücadele etmek size düşüyor.

Fedora'yı buradan indirebilirsiniz.

Kaynak : http://www.shiftdelete.net

 

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Prof. Dr. Server Acim’i Kaybettik
  Derneğimiz üyelerinden, değerli besteci, müzisyen ve akademisyen Prof. Dr. Server Acim’in aramızdan ayrıldığını üzüntüyle öğrendik. Derneğimizin pek çok etkinliğine sunumlarıyla katkı vermiş, ülkemizde özgür yazılımın müzik ve sanatla bir araya gelmesi için önemli çalışmalar yapmış olan sevgili Server Acim’i unutmayacağız. Yakınlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. LKD Yönetim Kurulu 24 Kasım 2019
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların eşzamanlı olarak 2 salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 30 konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Wikipedia’yı Özgür Bırak!
  29 Nisan 2019 BASIN AÇIKLAMASI Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia’ya erişim ülkemizde 29 Nisan 2017’de engellendi. Sansür, 2 yıldır sürüyor!… Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. Bu ansiklopedi, MediaWiki yazılımı kullanılarak oluşturulur; sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığından hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. […]
 • Mustafa Akgül’ü Anıyoruz
  Derneğimizin kurucularından, onursal başkanımız Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir sene önce bugün, 13 Aralık 2017’de yaşamını yitirdi. Akgül hocamız, İnternet, özgür yazılım, bilgi teknolojileri ve iletişim özgürlüğü için durmaksızın çalıştı. Türkiye’nin İnternet ile tanışmasına, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşmasına, derneğimiz de dahil olmak üzere birçok topluluğun oluşmasına ve gelişmesine; bu topluluklarla birlikte yüzlerce etkinliğin düzenlenmesine öncülük […]
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar