• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2019 - Custom text here

Linux'la Windows'un kıyaslanması genelde çok yapılır bu yazımızda mümkün mertebe bu konuya değineceğiz ,

Bu kıyaslamayı yapan birçok site ve belge olsa da genel olarak günlük kullanıcılar ve ihtiyaçları açısından konuyu inceleyeceğiz.

 

 

1- Kurulum

 

Windows

Linux

Kurulum kolaylığı

Windows Server 2003 ve önceki sürümer iki bölüme ayrılır, metin tabanlı kip ve ardından grafkisel kip

Dağıtıma göre değişir fakat pek çok dağıtım yeni ve deneyimsiz kullanıcılar için basit grafik kullanım araçları sunar.

Kurulum süresi

Sürüme ve donanıma göre değişir fakat genelde 20 dakikadan bir saate kadar sürer

Dağıtma bağlıdır. Paket tabanlı kurulumlar (Ubuntu, Debian) kısa sürer.

Aygıt sürücüsü

Windows genelde işletim dizgesini işlevsel hale getirecek kadar sürücü içerir.

Linux çekirdekleri pek çok dağıtımda sürücülerin çoğunu "Loadable kernel module" olarak içerir. Ayrıca driver aramanıza kurmanıza gerek kalmaz.

Çalışan medyalara kurulum

Windows Preinstallation Environment veya BartPE ile kurulabilir Fakat, sadece Microsoft sertifikalı dizge kurucularının WinPE diski ile kurulum yapmasına izin verilmiştir. Son kullanıcıların WinPE kullanmasına izin verilmemiştir.

Neredeyse tüm Linux dağıtımlarının bir çalışan cd'si vardır. Herhangi bir lisans kısıtlaması yoktur.

Önyüklü yazılımlar

Bazı çoklu ortam ve yardımcı yazılımlar (Internet Explorer, Not Defteri, Windows Media Player gibi) yüklü gelir. Ancak bir ofis yazılımı veya gelişmiş ortam oynatıcı yoktur.

Tüm büyük dağıtımlar pek çok yazılımla (internet tarayıcı, ofis yazılımı, resim işleme yazılımı vb.) beraber gelir. Bazı dağıtımlar belirli alanlarda özel yazılımlarla birlikte gelir.

Ön yüklü olmayan yazılımlar

Çok büyük bir ticari yazılım havuzu vardır ve programlar ayrı ayrı kurulabilir

Büyük bir özgür yazılım havuzu ve biraz da ticari yazılım havuzu vardır. Pek çok ticari yazılımın zaten özgür sürümleri mevcuttur.

Bölümlendirme

NTFS bölümleri sorun yaratmadan genişletmek mümkün. Bölümlendirme için üçüncü parti gelişmiş yazılımlar da mevcut

Bazı dosya dizgeleri veri kaybetmeden yeniden boyutlandırmayı destekliyor. Tüm Linux dağtımlarında GParted veya fdisk gibi disk bölümlendirme yazılımları var.2-Maliyet

 

Windows

Linux

İlk alım

Sürüme göre 45 dolardan 450 dolara

Sürüm ve dağıtıma göre 0 dolardan 350 dolara

Destek

199 dolardan 7.999 dolara yıllık

0 dolardan 3.702 dolara[

Anti virüs yazılımı

Yıllık bilgisayar başına 0 dolardan 100 dolara

Gerekmiyor

3-Güvenlik

 

 

Windows

Linux

Malware

Kaspersky Lab'a göre Windows için 11.000'den fazla malware programı keşfedildi.

800 kadar Linux malware'i keşfedildi.

Sistem açıkları

 

"Trustworthy Computing Security Development Lifecycle" nedeniyle daha güvenli olduğunu iddia eder. Fakat kapalı kaynak kodlu olduğu için sadece Windows çalışanları kodu görebilir ve hataları düzeltebilir.

Açık kaynak kodlu olduğu için pek çok insan tarafından gözden geçirilir. Bu yüzden programlama bilen herkes hataları düzeltebilir.

 

 

4-Yazılım

 

 

Windows

Linux

Kurulu Yazılımlar

İşletim sisteminin temel yazılımları dışında her iş için ayrıca bir yazılım kurulması gerekir(ofis , antivirus, Resim düzenleyici vb.)

Hemen her kurulum içersinde, birden fazla yazılım seçeneğiyle gelir; ayrıca bir ofis yazılımı yada resim editörü kurulması gerekmez. Bazı özelleşmiş dağıtımlar Kullanıcı ihtiyacına göre şekillenmiştir , içeriği sadece medya düzenlemek yada muhendislik yazılımları üzerine oluşturulmuş dağıtımlar mevcuttur.

Yazılım seçimi ve yükleme

Yazılımlar internette bulunur, Uygun kaynak site bulunur, gerekiyorsa satın alınır kurulur.

Her linux dağıtımı içersinde bir paket yöneticisi bulunur , Bir yazılıma ihtiyacınız varsa bu paket yöneticisinden anahtar kelimelerle arama yaparsınız, paket yöneticisi sisteminizle uyumlu ve doğru yazılımı depolardan bulur ve kurar.

Yazılım güncellemeleri

İşletim sisteminin güncellemeleriyle kurulu yazılımların güncellemeleri bağımsızdır,Çoğu zaman arka fonda çalışan bir güncelleme sistemi yavaşlatır

Tüm güncellemeler tek elden yönetilir . Kur demeniz durumunda hem sistem hemde kurulu yazılımlar otomatik güncellenir.

 

 

 

 

5-Görsellik ve Masaüstü yönetimi

 

 

Windows

Linux

Grafiksel kullanıcı arayüzü

Windows Kabuğu, Desktop Windows Manager'i Vista'da pencere yöneticisi olarak kullanır.

Çeşitli masaüstü ortamları mevcut ve en çok kullanılanları GNOME ve KDE. KDE 4. sürümüyle birlikte masaüstü ortamına yeni bir soluk getirdi ayrıca Linux'un üç boyutlu masaüstü görüntüleri de pekçok kişi tarafından beğenilmektedir.

Görsellik

Vistadan beri 3d ve tranparanlık özelliği ve daha çeşitli simge boyları ve ön izlemeler içeriyor , Bu fonksiyonların kullanımı aşırı sistem kaynağı tüketimine neden oluyor.Ayrıca görsellik için ücretli yazılımlar mevcut.

Başta GNOME ve KDE olamk üzere hemen her masa üstü ortamı aynı özellikleri çok uzun süredir sağlıyor ve bunu çook daha az sistem kaynağı tüketerek yapıyor.

Çalışma alanı

Pencereleri tabla üstünde gösteriyor masa üstünde açık çok sayıda pencere olması durumunda kullanıcı karışıklık yaşıyor

Çoklu masa üstü yönetimiyle daha fazla çalışma alanı ve esneklik sağlıyor , Bir masa üstünde 2 text dosyasını kıyaslarken diğer masa üstünde sorunsuzca tablolarınızı düzenleyebiliyorsunuz. Masaüstü sayısı arttırılabiliyor.

 

 

6- Destek

 

 

Windows

Linux

Topluluk desteği

MSDN gibi topluluk siteleri var.

Destek genelde ileri kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından internette sağlanıyor.

Telefon desteği

Microsoft veya OEM tarafından

Red Hat, Canonical, Novell gibi büyük dağtımcılar telefon desteği sağlyor.

Belgelendirme

Geniş bir belgelendirme internette ve kitaplarda mevcut.

Belgeler genelde internette SSS veya viki sayfalarında.

Öğrenim

Pek çok BT kurslarında Windows öğretiliyor.

Linux genelde üniversitelerde bilgisayar derslerinde öğretiliyor. Bazı Linux sertifikaları da büyük dağıtımcılar tarafından veriliyor.

 

 

Bir dip not :
Windows kişisel bilgisayarların yaklaşık %90'ında kullanılır.

Dünya'daki süper bilgisayarların %85'i Linux, %1,4'ü Windows kullanır.

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Prof. Dr. Server Acim’i Kaybettik
  Derneğimiz üyelerinden, değerli besteci, müzisyen ve akademisyen Prof. Dr. Server Acim’in aramızdan ayrıldığını üzüntüyle öğrendik. Derneğimizin pek çok etkinliğine sunumlarıyla katkı vermiş, ülkemizde özgür yazılımın müzik ve sanatla bir araya gelmesi için önemli çalışmalar yapmış olan sevgili Server Acim’i unutmayacağız. Yakınlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. LKD Yönetim Kurulu 24 Kasım 2019
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların eşzamanlı olarak 2 salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 30 konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Wikipedia’yı Özgür Bırak!
  29 Nisan 2019 BASIN AÇIKLAMASI Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia’ya erişim ülkemizde 29 Nisan 2017’de engellendi. Sansür, 2 yıldır sürüyor!… Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. Bu ansiklopedi, MediaWiki yazılımı kullanılarak oluşturulur; sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığından hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. […]
 • Mustafa Akgül’ü Anıyoruz
  Derneğimizin kurucularından, onursal başkanımız Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir sene önce bugün, 13 Aralık 2017’de yaşamını yitirdi. Akgül hocamız, İnternet, özgür yazılım, bilgi teknolojileri ve iletişim özgürlüğü için durmaksızın çalıştı. Türkiye’nin İnternet ile tanışmasına, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşmasına, derneğimiz de dahil olmak üzere birçok topluluğun oluşmasına ve gelişmesine; bu topluluklarla birlikte yüzlerce etkinliğin düzenlenmesine öncülük […]
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar