• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2018 - Custom text here


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.


Linux Dizinleri
Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.Genel olarak başta bilmeniz gerekenle aşağıdaki gibidir.


/ = Kök dizin.Esas dizindir.Herşey bu dizinin altındadır.Windows un aksine \ değil http protokolüne benzer / ile ayrılan dizin sistemini kullanır.


Bin = Kabuklar,uç birimler,konsol komutları saklanır.
Boot = Önyükleyici(LİLO) ve ayarları,Kernel image dosyaları vb. saklanır.
Dev = Aygıtlar burada saklanır.
Etc = Yapılandırma dosyaları burada saklanır.
Home= Kullanıcıların özel belgeleri vb. saklanır.Her kullanıcının home dizini kendisine aittir.
Lib = Yazılımları çalıştırmak için gerekli kitaplıklar saklanır.(Library-Kütüphane)
Mnt = Mount dizini.Diğer disk bölümleri,CD vb. depolama aygıtları saklanır. Ve buradan bağlanır.
Proc = Sanal bellek.Çalışan süreçler PID lerle ayrılarak saklanır.
PID Process ID(Süreç Numarası) demektir. "ps aux|grep süreç_adı" ile bir sürecin PID'i öğrenilebilir.


Root = Sistem yöneticisinin özel dizini.Konsolda "su" komutu ile geçilir.
Var = Çeşitli programların çalıştırıcı dosyaları burada saklanır.
Sbin = Bazı durumlarda sistem bin dizini olarak ayrıca bulunur
Tmp = Geçici dosyaların tutulduğu yerdir.
Opt = Opsiyonel dizin.bazı dağıtımlarda KDE,GNOME,OpenOffice.org vb. nin saklandığı dizindir.(SuSE vb.)
/var/spool = Yazıcı işleri
/var/cache/apt/archives = APT adlı paket yöneticisinin paketleri sakladığı dizin.(Debian,Connectiva,SuSE,Fedora vb. altında kullanılabilen apt aslında debiana özgü bir paket yöneticisidir.)


/etc/make.conf = Gentoo vb. bazı dağıtımlarda derleme seçenekleri dosyası
/var/www = Apache sunucu dizini
/var/mail = Eposta sunucusu dizini
/etc/X11 = X sunucusu ve pencere sisteminin ayarları.
/etc/apt/sources.list = APT poaket yöneticisi kaynaklar dosyası
/usr/portage = Gentoo dağıtımının paket sistemi
/usr/portage/distfiles = Gentoo kaynak kodlar dizini
/etc/init.d ya da rc.d = Açılışta başlatılacak init işlemleri dizini.Slackware dağıtımı RC kullanır,diğerleri genellikle SysV tarzı init kullanırlar.


/etc/shadow = Shadow kullanan dağıtımlarda şifre dosyası
/var/cache/urpmi = Mandrake URPMI paket yöneticisi arşiv dizini
/usr/share/themes = KDE ve GNOME tema dizini
/usr/X11R6/lib/X11/icewm-themes = IceWM temaları
/etc/motd = Günün mesajı

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
 • Halkın Parası, Halkın Kodları!
  Richard Stallman, 34 yıl önce bugün GNU Projesi’ni duyurmuştu. Stallman’a göre bir yazılıma gerçekten sahip olmak, yazılımı her türlü amaç için çalıştırma, yazılımın nasıl çalıştığını inceleyerek onu kendi gereksinimlerimiz doğrultusunda değiştirebilme, yazılımın kopyalarını arkadaşlarımızla paylaşabilme, yazılımı geliştirip, geliştirilmiş haliyle yayımlayabilme haklarına sahip olmak demekti. Stallman, bilgisayarlarımızdaki yazılımlarda neden bu haklara sahip olamadığımızı sorgulayarak yola çıkmıştı. […]
 • Chris Hoca’yı Tekrar Üniversitede Görmek İstiyoruz
  Geçen yıl, Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden, Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nin emektarlarından Chris Stephenson’un sınırdışı edilmesi gündeme gelmiş ve o da ailesiyle beraber Türkiye’den ayrılmıştı [1]. Neyse ki bu yanlıştan kısa sürede dönülmüş ve Chris Stephenson o Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nde aramızda olabilmişti. Bugün yine benzer bir durumla karşı karşıyayız. Chris Stephenson’un çalışma izninin […]
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2017 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 8-9 Nisan 2017 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların 2 paralel salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 40’tan  fazla konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Prof. Dr. A. Gürhan Fişek’i Kaybettik
  Üyemiz ve eski dernek başkanlarımızdan Doruk Fişek’in babası, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi, değerli bilim insanı Prof. Dr. A. Gürhan Fişek’i kaybettik. Çok üzgünüz. Başta üyemiz Doruk Fişek olmak üzere tüm ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. LKD Yönetim Kurulu 14.01.2017
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar