• Adım Adım Kurulum Rehberleri

 • Hangi Dağıtımı seçmeli ?

 • Linux vs Windows Artılar Eksiler

 • SUSESTUDIO İle Adım Adım Kendi Dağıtımımızı Yapıyoruz

Copyright 2019 - Custom text here


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.


Linux Dizinleri
Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.Genel olarak başta bilmeniz gerekenle aşağıdaki gibidir.


/ = Kök dizin.Esas dizindir.Herşey bu dizinin altındadır.Windows un aksine \ değil http protokolüne benzer / ile ayrılan dizin sistemini kullanır.


Bin = Kabuklar,uç birimler,konsol komutları saklanır.
Boot = Önyükleyici(LİLO) ve ayarları,Kernel image dosyaları vb. saklanır.
Dev = Aygıtlar burada saklanır.
Etc = Yapılandırma dosyaları burada saklanır.
Home= Kullanıcıların özel belgeleri vb. saklanır.Her kullanıcının home dizini kendisine aittir.
Lib = Yazılımları çalıştırmak için gerekli kitaplıklar saklanır.(Library-Kütüphane)
Mnt = Mount dizini.Diğer disk bölümleri,CD vb. depolama aygıtları saklanır. Ve buradan bağlanır.
Proc = Sanal bellek.Çalışan süreçler PID lerle ayrılarak saklanır.
PID Process ID(Süreç Numarası) demektir. "ps aux|grep süreç_adı" ile bir sürecin PID'i öğrenilebilir.


Root = Sistem yöneticisinin özel dizini.Konsolda "su" komutu ile geçilir.
Var = Çeşitli programların çalıştırıcı dosyaları burada saklanır.
Sbin = Bazı durumlarda sistem bin dizini olarak ayrıca bulunur
Tmp = Geçici dosyaların tutulduğu yerdir.
Opt = Opsiyonel dizin.bazı dağıtımlarda KDE,GNOME,OpenOffice.org vb. nin saklandığı dizindir.(SuSE vb.)
/var/spool = Yazıcı işleri
/var/cache/apt/archives = APT adlı paket yöneticisinin paketleri sakladığı dizin.(Debian,Connectiva,SuSE,Fedora vb. altında kullanılabilen apt aslında debiana özgü bir paket yöneticisidir.)


/etc/make.conf = Gentoo vb. bazı dağıtımlarda derleme seçenekleri dosyası
/var/www = Apache sunucu dizini
/var/mail = Eposta sunucusu dizini
/etc/X11 = X sunucusu ve pencere sisteminin ayarları.
/etc/apt/sources.list = APT poaket yöneticisi kaynaklar dosyası
/usr/portage = Gentoo dağıtımının paket sistemi
/usr/portage/distfiles = Gentoo kaynak kodlar dizini
/etc/init.d ya da rc.d = Açılışta başlatılacak init işlemleri dizini.Slackware dağıtımı RC kullanır,diğerleri genellikle SysV tarzı init kullanırlar.


/etc/shadow = Shadow kullanan dağıtımlarda şifre dosyası
/var/cache/urpmi = Mandrake URPMI paket yöneticisi arşiv dizini
/usr/share/themes = KDE ve GNOME tema dizini
/usr/X11R6/lib/X11/icewm-themes = IceWM temaları
/etc/motd = Günün mesajı

Search

Linux, Özgür Yazılım ve Her Şey

Linux Kullanıcıları Derneği Topluluk Sitesi
 • Prof. Dr. Server Acim’i Kaybettik
  Derneğimiz üyelerinden, değerli besteci, müzisyen ve akademisyen Prof. Dr. Server Acim’in aramızdan ayrıldığını üzüntüyle öğrendik. Derneğimizin pek çok etkinliğine sunumlarıyla katkı vermiş, ülkemizde özgür yazılımın müzik ve sanatla bir araya gelmesi için önemli çalışmalar yapmış olan sevgili Server Acim’i unutmayacağız. Yakınlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. LKD Yönetim Kurulu 24 Kasım 2019
 • Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019 Başlıyor!
  2002’den beri her yıl ilkbaharda düzenlenen, alanının en büyük ve köklü etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde, Santralİstanbul’da yapılacak. Etkinliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi beraber düzenliyor. Oturumların eşzamanlı olarak 2 salonda gerçekleşeceği etkinlik boyunca 30 konuşmacı, 30’a yakın konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaracak. […]
 • Wikipedia’yı Özgür Bırak!
  29 Nisan 2019 BASIN AÇIKLAMASI Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia’ya erişim ülkemizde 29 Nisan 2017’de engellendi. Sansür, 2 yıldır sürüyor!… Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. Bu ansiklopedi, MediaWiki yazılımı kullanılarak oluşturulur; sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığından hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. […]
 • Mustafa Akgül’ü Anıyoruz
  Derneğimizin kurucularından, onursal başkanımız Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir sene önce bugün, 13 Aralık 2017’de yaşamını yitirdi. Akgül hocamız, İnternet, özgür yazılım, bilgi teknolojileri ve iletişim özgürlüğü için durmaksızın çalıştı. Türkiye’nin İnternet ile tanışmasına, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşmasına, derneğimiz de dahil olmak üzere birçok topluluğun oluşmasına ve gelişmesine; bu topluluklarla birlikte yüzlerce etkinliğin düzenlenmesine öncülük […]
 • Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü Kaybettik
  Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı […]
 • Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz. […]
f t g

Konsol Komutları

Linux temel olarak kullanıcıyla X Pencere Sistemi adı verilen (startx buyruğuyla başlatıldığını daha önce görmüştük.) bir pencere ortamı olmaksızın, komut satırından iletişim sağlayan bir sistemdir. 

Devamını oku: Konsol Komutları

Linux Dizinleri


Linux dizinleri genel olarak Unixten alınmışlardır ve birçok Unix türevinde benzerlikler gösterirler.Fakat çeşitli farklılıklar hem Unix türevleri hem de Linux dağıtımları açısından mevcuttur.

Devamını oku: Linux Dizinleri

Linux'ta Programlar

Linux kullanmaya başlayan pek çok yeni kullanıcı alıştıkları programların yokluğundan şikayet eder 

Aslında Linux işletim sistemi altında kullandığınız her programın birden fazla karşılığı vardır ; hatta pek çok zaman daha kapsamlı ve kullanışlı dırlar.

Yeni işletim sisteminizde karşınıza çıkacak olan programlar nelerdir ,Windows'ta kullandığınız programın karşılığı nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Devamını oku: Linux'ta Programlar